Vyberte si správně klimatizaci do panelákového bytu
Horká léta, která pravidelně přicházela v posledních letech, nejvíce potrápila lidi ze špatně izolovaných domů. Zatímco v zimě nedostatečná izolace vypouští teplo do okolí a vás i s plně zapnutým topením může trápit zima, v létě špatné zateplení způsobí uvnitř domu pekelnou výheň.
Horká léta, která pravidelně přicházela v posledních letech, nejvíce potrápila lidi ze špatně izolovaných domů. Zatímco v zimě nedostatečná izolace vypouští teplo do okolí a vás i s plně zapnutým topením může trápit zima, v létě špatné zateplení způsobí uvnitř domu pekelnou výheň. Panelové domy jsou pak častým zástupcem právě těchto obydlí, protože obvykle vznikaly v dobách, kdy se izolace příliš neřešila. Co s tím? Pořiďte si klimatizaci. Dejte si ale pozor na správný výběr.
Klimatizace v paneláku: Pozor na vysoké náklady
Jeden z důležitých parametrů, na který byste vždycky měli dát pozor, je spotřeba energie. To, co na první pohled není na klimatizaci patrné, se může projevit ve vašem vyúčtování za elektřinu desetitisícový částkami.
Pravda je, že dnešní klimatizace jsou mnohem méně energeticky náročné, než tomu bývalo u klimatizací předchozích dob. Důležitou roli v tom sehrává invertor, který díky kontrole výkonu klimatizace dokáže snížit její spotřebu až o 40 %. Nicméně i mezi invertorovými klimatizacemi existují ve spotřebě rozdíly.
Mezi nejefektivnější klimatizace na světě aktuálně patří klimatizace značky Toshiba. Díky unikátnímu dvoustupňovému rotačnímu vačkovému kompresoru totiž mimo jiné zvyšují účinnost, snižují potřebu a také se prodlužuje jejich životnost.
Nástěnné, podstropní, mezistropní parapetní, kazetové a okenní klimatizace
Každá klimatizace sestává z vnitřní a vnější jednotky, které společně zajišťují cirkulaci vzduchu. Vnější jednotka se často umisťuje na balkon nebo lodžii, ale není problém upevnit ji do fasády. Dnešní vnější jednotky mají elegantní vzhled a nemusíte se bát, že budou špatně vypadat.
Podle umístění vnitřní jednotky se klimatizace často dělí na nástěnné, podstropní, mezistropní, kazetové a okenní.
Nástěnné klimatizace jsou čím dál častěji využívány zejména díky snadné instalaci a jednoduchému ovládání. Jsou určeny na klimatizaci jednotlivých místností bytu.
Kazetové klimatizace jsou považovány za nejestetičtější řešení. V bytě je uvidíte jen jako mřížky ve stropě.
Mezistropní klimatizace se hodí tam, kde je dostatečný mezistropní prostor u podhledu. Díky tomu ji lze maximálně schovat a neruší vzhled interiéru.
Podstropní klimatizace a parapetní klimatizace jsou spíše než v bytech užívány ve veřejných prostorách. Jejich ovládání je složitější, nicméně nezabírají místo na stěnách.
Okenní klimatizace jsou vesměs považovány za zastaralé a od jejich výroby se upouští. Většinou chladí nerovnoměrně a jsou hlučnější než ostatní druhy klimatizace.
Mobilní klimatizace do panelákového bytu
Mobilní klimatizace je časté rychlé řešení problémů s teplotou v bytě. V horkých dnech ji můžete jednoduše koupit v obchodě, zastrčit do zásuvky a pokud se postaráte o vyvedení hadice z okna ven, klimatizace chladí.
Z dlouhodobého hlediska vám ale více prospěje jedna z klimatizací zmíněných výše. Na její instalaci sice asi budete potřebovat řemeslníka, nicméně výrazně ušetříte na nákladech a příjemným benefitem je i menší hlučnost takových zařízení.
Single-split nebo multi-split provedení
Single-split řešení je řešení klimatizace do jednoho pokoje. Naproti tomu multi-split vám zajistí příjemnější teploty ve více pokojích a klidně v celém panelovém bytě. Zatímco u single-split odpovídá jedné vnitřní jednotce jedna vnější, u multi-split může jedna vnější jednotka obsloužit více vnitřních. Z toho pak plynou i hlavní výhody jednotlivých zařízení – single split je jednodušší na instalaci, multi-split vám uspoří místo.
Specifika klimatizace v panelovém domě
Panelový dům má svá specifika, která je třeba brát při instalaci klimatizace v úvahu. Zejména jde o umístění vnější jednotky. Pokud nemáte balkon nebo lodžii, můžete vnější jednotku klimatizace umístit na fasádu domu nebo, bydlíte-li v nejvyšším patře, i na střechu. V obou případech ale budete potřebovat souhlas majitele nebo bytového družstva. Při umístění na fasádu se jednotka obvykle umisťuje pod okno, abyste k ní v případě potřeby měli přístup.
Dalším důležitým specifikem je obtížné zasekávání měděného potrubí, které spojuje vnitřní a vnější jednotku, do panelů. Abyste se vyhnuli nevzhledné vedení potrubí po povrchu v plastových žlabech, volí se obvykle možnost sádrokartonových kastlíků nebo částečné zasekání do panelu či ukrytí do podhledu či předstěny.
Klimatizace do panelového domu: Nechte si poradit
Pro pořízení klimatizace do panelového bytu rozhodně platí několik zásad. Zaprvé – až začnou horka, je pozdě. V praxi to znamená, že obvykle zvolíte nejrychlejší a nejjednodušší řešení, které se pak ale projeví na vašem vyúčtování za elektřinu. Zadruhé – do svých nákladů vždycky počítejte nejenom cenu za klimatizaci samotnou, ale i následně za její provoz. A zatřetí – nemusíte na všechno přijít sami. Klimatizaci vybíráte třeba jen jednou za život a není tu prostor pro metodu pokus a omyl. Obraťte se na nás, rádi vás celým procesem výběru provedeme.