Teploty stoupají, jak správně používat klimatizaci?
Rostoucí poptávka po klimatizačních jednotkách odráží častější výskyt tropických dní a také zvyšující se požadavky na životní komfort.
Samotná instalace klimatizace je ponechávána na odborných firmách. Její provoz i údržba jsou pak ale na jejím uživateli či majiteli.
Jedná se o spotřebič, jehož používání má svá pravidla. Pravidla, která chrání naše zdraví.
Jak v létě nenastydnout aneb nastavení vnitřní teploty
- Uživatelé mají občas pocit, že se musí schladit do zásoby a nastavují ty nejnižší teploty, které jim přístroj dovolí. Takový postup škodí našemu tělu, které není strojem, a má problém zvládnout extrémní teplotní výkyvy.
- Ideální rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou je 6°C.
Teplotními podmínkami na klimatizovaném pracovišti se zabývá nařízení vlády č. 361/2007, které stanovuje nejnižší teplotu 24,5 °C pro práci vsedě a 23 °C pro práci převážně vsedě spojenou s lehkou manuální prací rukou a paží.
Proč nemířit příjemně chladivý vzduch přímo na sebe
- Dlouhodobé působení klimatizovaného vzduchu přímo na naše tělo dokáže přinést zdravotní komplikace ve formě svalových ztuhlostí. Ztuhlé šíjové svaly mohou přinést problémy s páteří i bolesti hlavy.
Na trhu jsou dostupné klimatizace se senzory, které detekují pozici člověka a ochlazený vzduch cílí mimo něj.
Klimatizace není bezúdržbová
- V manuálu produktu uvádí výrobce konkrétní požadavky na údržbu, které prodlužují životnost spotřebiči a nám chrání zdraví.
- Výrobek se může skládat až z několika filtrů. Podstatou údržby filtrů je eliminace bakterií. Základní (hrubší) prachový filtr domácí jednotky může být požadováno čistit jednou za dva týdny. Další filtry pak jednou za půl roku s úplnou výměnou jednou za tři roky.
Čištění filtrů klimatizací v komerčních prostorech (ať už bankách či kancelářích) bývá ponecháno kvalifikovaným osobám podle periody udávané výrobcem.
Používejme vynález, který lidstvu slouží už přes sto let. Nicméně nezapomeňme dát jeho užívání řád.