Připravte se na zimu: Jak ušetřit za energie s tepelnými čerpadly?
Kdy se vyplatí pořídit si tepelné čerpadlo, jaké zvolit, kolik vám ušetří a zvládne vyhřát rodinný dům i v silných mrazech? Na vše vám odpovíme.
Společně s vytápěním dřevem a peletami se tepelná čerpadla řadí k nejlevnějším druhům vytápění. Kdy se vám vyplatí pořídit si tepelné čerpadlo? Kolik vám ušetří? Zvládne vyhřát místnost i v silných mrazech? Na vše vám v následujících řádcích odpovíme.
Jak funguje tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo odebírá tepelnou energii z okolního prostředí (ze vzduchu, vody nebo země), kterou pak předává tam, kam potřebujete – například vám ohřeje vodu nebo vytopí dům. Díky tomu, že se teplo nevytváří, ale pouze transformuje, jde o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění.
Úspora přitom může přijít z vícero zdrojů:
- Uspoříte energii spotřebovanou na vytápění.
- Uspoříte energii spotřebovanou na ohřev teplé vody.
- Uspoříte náklady na další energie v domácnosti.
Kolik ušetříte při vytápění tepelným čerpadlem?
Díky tepelnému čerpadlu ušetříte zhruba 40–50 % nákladů na vytápění. Přesná částka se může lišit, ale obecně se dá říct, že čím vyšší je spotřeba tepla v domácnosti, tím rychleji se vám investice do tepelného čerpadla vrátí. Stejně tak pořizovací náklady u domu s vyšší tepelnou ztrátou se vrátí rychleji než u domu se ztrátou nižší.
Se kterým typem tepelného čerpadla uspoříte nejvíc?
Existuje více typů tepelných čerpadel podle toho, z jakého zdroje teplo čerpáte (země-voda, voda-voda, vzduch-voda a vzduch-vzduch). Jak se od sebe tyto typy liší z hlediska úspor?
Nejrozšířenějším typem tepelného čerpadla je pravděpodobně systém vzduch-voda. Je sice nejméně úsporný, ale je nejlevnější a při instalaci se nemusíte zabývat zemními pracemi – ty jsou potřeba u ostatních druhů čerpadel, kdy je nutné připravit vrty nebo zemní kolektory. Provozní náklady čerpadla jsou ale přibližně o 25 % vyšší než u systému země-voda. Ušetříte tedy na začátku, ale v průběhu let se vám tepelné čerpadlo typu vzduch-voda prodraží.
Tepelná čerpadla země-voda a voda-voda potřebují k provozu hlubinný vrt nebo plošný kolektor. Na ty je potřeba rozsáhlá plocha, kterou nemůžete nijak zastavět (pro spotřebu rodinného domu je to asi 400 m2). Výhodou je ale vyšší účinnost a menší provozní náklady. Teplota vody a země totiž nekolísá tolik jako teplota venkovního vzduchu.
Závěr? Jde o to, na jak dlouho si tepelné čerpadlo pořizujete a ve které fázi chcete ušetřit. Se systémem vzduch-vzduch ušetříte na začátku při pořizování, ale v průběhu let si připlatíte. Systémy země-voda a voda-voda jsou zase dražší na začátku, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Tak jako tak je ale tepelné čerpadlo úspornější než plynový kotel.
S tepelným čerpadlem je úspora až 70 % nákladů na ohřev vody
Kromě vytápění se vyplatí tepelná čerpadla využívat i k ohřevu vody, alespoň pokud si vystačíte s teplotou vody do 55 °C. Při vyšších teplotách už by úspora nebyla tak zřetelná.
Při ohřívání teplé vody pracuje čerpadlo téměř bezúdržbově. Nevznikají náklady na nákup paliva, ušetříte také za pravidelné revize plynových nebo elektrických kotlů. Ve srovnání s konvenčním systémem ohřevu vody můžete při využívání tepelného čerpadla ušetřit až 70 % nákladů.
Kolik ušetříte? Napoví vám topný faktor tepelného čerpadla
Ukazatelem efektivity je tzv. topný faktor tepelného čerpadla. Ten říká, jaký je poměr mezi vyprodukovaným teplem a spotřebovanou energií. Pokud má například čerpadlo topný faktor 2, znamená to, že dokáže vyprodukovat dvakrát více energie, než kolik spotřebuje jeho provoz.
Hodnotu topného faktoru zjistíte u každého topného čerpadla. Nejčastěji se pohybuje mezi 2 a 5 – závisí především na vstupní a výstupní teplotě, typu kompresoru čerpadla a dalších okolnostech.
Tepelná čerpadla: Úspora i v zimě
Pokud jste majitelem čerpadel typu země-voda nebo voda-voda, která čerpají teplo ze zemního vrtu nebo z vodního toku, ztráta výkonu v zimě nehrozí. Jiná situace ale může nastat u tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Ta čerpají teplo z okolního vzduchu a jejich energetická efektivita (a tím i topný faktor) tedy může v mrazivých dnech klesnout. I přesto ale tepelné čerpadlo stále zvládne uspořit až dvojnásobek energie oproti elektrickému kotli.
Nutno dodat, že skutečně mrazivých dní pod -20 °C, kdy se účinnost tepelných čerpadel může snižovat, je na velké části našeho území jen několik do roka. Průměrná lednová teplota se pohybuje kolem -6 °C a při takové teplotě zvládne tepelné čerpadlo pracovat bez problémů.
Pokud máte pochybnosti, poraďte se se svým dodavatelem. Při opravdu vysokých mrazech můžete při využívání tepelných čerpadel typu vzduch-voda instalovat na pomoc záložní elektrokotel.
Vyberte si čerpadlo od spolehlivého dodavatele
Vyberte si tepelné čerpadlo u nás na webu. Naše systémy vzduch-voda mají účinnost do -20 °C a dosahujeme s nimi bezkonkurenčně nejlepších technických parametrů na trhu. S výběrem vám rádi poradíme a vše zajistíme, od projektu až po realizaci.