Porovnání nákladů na vytápění

Porovnání nákladů na vytápění

Je výhodnější investovat do elektřiny, plynu či dokonce biomasy anebo do tepelného čerpadla?

Letní slunce se s námi již definitivně rozloučilo a další zimní sezóna je před námi. Přemýšlíte, čím letos topit, aby se náklady na příjemných 22 °C nevyšplhaly na částky, které nebudete schopni zaplatit? Budujete-li celé topení od nuly, máte za současných tržních podmínek velice širokou možnost volby. Právě v době rekonstrukce či stavby vašeho obydlí je ten pravý čas zamyslet se nad nejekonomičtějším způsobem vytápění. Který to ale je?

Vytápění je potřeba přizpůsobit charakteru vašeho bydlení

Nelze jednoduše konstatovat, že by jeden zdroj vytápění byl výhodný obecně pro všechny typy budov. Pro moderní pasivní domy bude například výhodné vytápění elektřinou, které naopak u starších zděných rodinných domů vychází nejdráž. Naopak vytápění plynem se v některých případech u novostaveb může ve srovnání se staršími domky či panelovou zástavbou pořádně prodražit. Výběr ideálního, a především cenově výhodného zdroje vytápění je tak velice individuální a je potřeba jej přizpůsobit způsobu vašeho bydlení, ale i vašim zvyklostem a zejména možnostem. Není-li například do vaší vesnice ještě doveden plynovod, asi vám nezbyde než se zorientovat v nabídce elektrických kotlů, tepelných čerpadel či kotlů na biomasu.

Základem vašeho rozhodnutí by měl být vždy výpočet

Alespoň přibližný odhad nákladů na jednotlivé způsoby vytápění by si měl před konečným rozhodnutím provést každý. Vycházet přitom můžete například z projektu či návrhu odborníka. Nebojte se zvážit i několik variant možného řešení a porovnat u jednotlivých možností všechna pro a proti.

Co vzít v úvahu při volbě způsobu vytápění?

V první řadě především pořizovací náklady. Mezi ně můžete počítat například náklady na výstavbu komína, zřízení plynové přípojky, instalaci elektrického kotle nebo pořízení tepelného čerpadla. Další velice významnou složkou ceny vašeho tepla jsou provozní náklady. Neméně důležitý je také komfort ovládání. Budete ochotni chodit každý den přikládat uhlí nebo si raději pořídíte automatický zásobník ke kotli na štěpku či peletky, který stačí naplnit 1x týdně? Anebo se o topení vůbec nechcete starat a upřednostníte automatický plynový nebo elektrický kotel či tepelné čerpadlo, u něhož stačí pouze nastavit na termostatu požadovanou teplotu? V případě tuhých paliv je potřeba zvážit také, zda disponujete dostatečným prostorem pro skladování paliva a jestli náhodou nehrozí v dlouhodobém horizontu přerušení jeho dodávek.

Jaká jsou pro a proti jednotlivých variant vytápění?

Vytápění biomasou je trendem moderní ekologicky zaměřené doby. Ve speciálně upravených kotlích můžete spalovat štěpku, peletky či jiné druhy paliva organického původu. Při volbě tohoto druhu vytápění vás čeká:

+ nízká cena paliva

– náročná obsluha vytápění

– potřeba skladovacího prostoru

– komplikovaná regulace na požadovanou teplotu

Pro všechny, kteří preferují komfort a samozřejmě mají k domu přivedenu plynovou přípojku, stojí za zvážení možnost instalace plynového kotle. U zemního plynu můžete počítat s:

+ komfortem a minimální obsluhou,

– vyššími provozními náklady,

– nutností pravidelného servisu a revizí kotle i komína.

Uživatelé bez možnosti odběru plynu, kteří navíc nemají chuť ani možnost řešit dodávky štěpky či peletek jsou odkázání na elektřinu. Oproti trendům minulých let však tento zdroj tepla vůbec nemusí být nevýhodný. Při vytápění elektrickými přímotopy se můžete těšit na:

+ komfort a minimální obsluhu

+ nízké pořizovací náklady

+ nízký tarif elektřiny až 20 hodin denně

– vysoké náklady na provoz

Elektrické přímotopy se hodí spíše do moderních pasivních domů, jejichž energetická náročnost je minimální. V těchto případech se díky nízkým provozním nákladům stávají dokonce poměrně ekonomicky výhodným řešením. Uvažujete-li o vytápění elektřinou, stojí za zvážení také elektrická akumulační kamna, jejichž pořizovací náklady jsou sice vyšší než v případě přímotopu, počáteční investice se ale bohatě vrátí v podobě výrazně nižších nákladů provozních. Zvláštním typem vytápění elektřinou je tepelné čerpadlo, jehož provozní náklady jsou v porovnání s elektrickým kotlem přibližně poloviční. V případě tepelného čerpadla očekávejte:

– vysokou vstupní investici,

+ nízké provozní náklady,

+ vysoký komfort ovládání,

+ nízký tarif elektřiny 22 hodin denně,

+ nízká roční spotřeba energie na vytápění, a tedy šetření životního prostředí.

Z hlediska provozních nákladů patří tepelné čerpadlo samozřejmě k nejvýhodnějším zdrojům vytápění pro většinu moderních i starších domů. Jeho nevýhodou, která většinu majitelů nemovitostí odradí od jeho využití je vysoká vstupní cena. Tu však lze do velké míry snížit s využitím státní dotace, prostřednictvím které lze v tomto případě snížit pořizovací náklady až o 75 % a návratnost investice do tepelného čerpadla dostat na cca 6 let. V některých případech dokáže navíc tepelné čerpadlo v létě váš interiér i ochladit, od vstupní investice si tedy můžete odečíst uspořené náklady na instalaci klimatizace. Připočítáte-li další úsporu na elektřině díky nízkému tarifu, který máte s tepelným čerpadlem dostupný téměř celý den, je záhy jasné, že investice do tepelného čerpadla je z dlouhodobého horizontu tím nejvýhodnějším, co lze v současné době z hlediska zdroje tepla vybrat.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.



Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo