Klimatizace jako pomoc proti alergiím a plísním
Klimatizace nám má pomoci přečkat horké letní dny, kterých v posledních letech přibývá. Čím dál běžnějším vybavením se tedy stává nejen v kancelářích, ale i v domácnostech.
A důvodů k tomu existuje více. Velmi si ji vychvalují například alergici. Pomoci může také v domácnostech, kde se často vyskytuje plíseň.
Mnoho lidí, kteří trpí sezónními alergiemi, zůstává v obdobích, kdy je alergie trápí nejvíce, raději uvnitř. To ale nemusí vždycky pomoci. I uvnitř totiž může být vzduch znečištěný alergeny, které se sem dostaly zvenčí. Kolikrát je kvalita vnitřního vzduchu ještě horší než toho venkovního, protože alergeny prostě nemají kam uniknout. Přinesete si je na botách, transportují je sem domácí mazlíčci, dostanou se sem ventilačním systémem či okny. Co s tím? Dobrá klimatizace si poradí.
Jak pomáhá klimatizace alergikům a astmatikům?
Mnoho alergenů a znečišťujících látek je rozpustných ve vodě. Klimatizace ze vzduchu odstraňuje vodu (díky tomu vás udržuje v chladu), což ve výsledku odstraňuje znečišťující látky, částice a pyl. Odstraňování alergenů je tedy přirozeným vedlejším produktem procesu chlazení.
Typicky jsou navíc klimatizace vybaveny ještě filtry. Každý, kdo trpí alergiemi, si pravděpodobně bude dávat pozor na kvalitu ovzduší v interiéru.
Pozor na přílišné vysušení vzduchu
Klimatizace vzduch vysušují, což je nepříjemné také pro plísně. Ty mají samozřejmě rády vlhko, v suchém prostředí se jim nedaří. Se suchostí vzduchu se to ovšem nesmí přehánět. Ideální vlhkost je kolem 50 %, takže pokud máte doma méně, je třeba ovzduší odvlhčovat. V suchém ovzduší se špatně dýchá, obzvlášť alergikům a astmatikům.
Klimatizace může alergikům také škodit
Přílišné vysušení ovzduší je jedním z negativních efektů klimatizace, s nímž se můžete setkat. A jaké jsou další? Klimatizace může alergii místo vylepšení naopak ještě zhoršit. Dochází k tomu zejména tehdy, když máte zastaralou či špatně fungující jednotku.
Nezapomínejte měnit filtry, nechávejte klimatizaci profesionálně čistit. Zanesená klimatizace a filtry jsou skvělým zdrojem alergenů a plísní. Nepřehánějte to s chlazením teploty, doma byste měli mít teplotu nižší maximálně o 5 °C, než je venku. Vyhněte se prudkému zchlazování, lepší je chladit mírněji delší dobu. Dalším praktickým tipem je pravidelné čištění nečistot a prachu kolem venkovní jednotky klimatizace, aby nebyly vtahovány dovnitř.
Klimatizace má skvělý potenciál zlepšit kvalitu ovzduší u vás doma a zbavit ho alergenů, nakonec ale vše záleží na tom, jak se o ni staráte.