Jak snížit vlhkost v domě?
Na jakém principu snižuje klimatizace vlhkost?
Jednotlivé části klimatizace mají různou teplotu. Nás pro snížení vlhkosti budou zajímat chladné cívky na přístroji, na kterých se sráží voda z teplejšího vzduchu. Tento efekt znáte například u rosení oken, když je venku zima a skla jsou studená. Díky zkapalnění vzdušné vlhkosti a otření tekutin nezůstávají nežádoucí páry ve vzduchu, ale přemění se na klasickou čistou vodu. Na tomto principu pracují i mnohé specializované odvlhčovače.
Jak zařídit, aby vše fungovalo?
Základem je dobré zvolení klimatizace k velikosti prostorů. Pokud máte přístroj výkonově předimenzovaný, vychladí místnost během krátké chvíle, vypne se a vlhkost se nestačí vysrážet. Kromě správného výběru zařízení už nemusíte sami dělat vůbec nic – po zapnutí budou rozdílené teploty pracovat sami. Ačkoliv je možné používat i specializované odvlhčovače, můžete řešením 2v1 ušetřit peníze a snížit vlhkost i přílišnou teplotu naráz.
Co byste měli o vlhkém vzduchu vědět?
Proč chtít vychladit místnost je jasné – letní teploty bývají někdy neúnosné. Ale proč snižovat vlhkost? Kromě nepříjemného dusného pocitu s sebou nese velké množství vody obsažené ve vzduchu i další problémy. Vychýlení z normy, jež je přibližně 45% vlhkosti, může způsobovat zdravotní komplikace jako například alergie. Pro samotný byt či dům je pak vlhkost a její srážení na stěnách pohromou. Navlhlá zeď je živnou půdou pro plísně. Ty kromě nevzhledných skvrn na stěnách přinášejí mnohá rizika a vdechování jejich spórů je velice nebezpečné. Klimatizační kondenzování je skvělou prevencí proti těmto jevům.